40 KILOMETROV PROSTEGA PADA

Padanje          naj         bi          trajalo         dobrih        šest          minut



Ob pogledu na potniška letala, ki letijo na višini 10.000 metrov ali morda tisoč do dva metra višje, se nam kar zvrti. Michael Fournier pa ob tej višini ostane hladen. Michael namerava z višine 40 kilometrov skočiti na zemljo v prostem padu. S te višine še ni nikoli skočil padalec in pri tem ostal nepoškodovan.

PRIPRAVE
Že sedemnajst let se vodja francoske padalske enote pripravlja na ta dan. Pravi, da je vse natančno premišljeno in da teoretično ne more nikjer spodleteti. Ob ugodnem vremenu, ki je za ta podvig glavni faktor se bo vkrcal v toplo zračni balon in se podal na pot. Dviganje na želeno višino bo trajalo dve uri in pol. Same priprave so zajemale razvoj primernega oblačila, ki bo Michaela Fourniera obvarovala pred hudim mrazom. Da bo zaščiten bo uporabljal prav zato razvito čelado in rokavice Poznano nam je, da se zrak z višino ohlajuje in sicer 0,6 °C na 100m. Torej si lahko samo predstavljamo kako mrzlo bo tam gor.

POTEK SKOKA
Ko se bo balon z kontejnerjem, v katerem bo nameščen Michael, dvignil na višino 40 kilometrov, se bo njegova obleka avtomatično napolnila z zrakom, vrata gondole se bodo odprla, Michaelov sedež pa se bo katapultiral iz gondole. Začel bo prosto padati proti zemlji in že po prvih tridesetih sekundah naj bi prebil zvočni zid. Razvil bo hitrost okoli 1780 km/h. Tako visoko hitrost bo razvil zaradi redkosti zraka in zelo malega zračnega upora. Vse bližji zemlji se bo njegova hitrost zmanjševala in nekje tisoč metrov nad zemljo bo le še 190 km/h. Na tej višini bo potegnil za vrvico katera bo odprla padalo. Skupaj naj bi to strmoglavljenje trajalo 6 minut in 25 sekund.
Če se bo skok posrečil bo to nov svetovni rekord. Starega ima še vedno Rus Andrejev, ki je leta 1961 skočil iz višine 24 kilometrov.

V PRIMERU ZAPLETA
Tudi za primer, da bi šlo kaj narobe je dobro poskrbljeno. Če bi prišlo do težav že pred odskokom obstaja možnost da se gondola loči od balona s pritiskom na gumb. 340 kvadratnih metrov veliko padalo bi jo nato počasi spustilo na zemljo. Michael bo uporabil svoje glavno  in rezervno padalo. Rezervo bo odpiral v primeru zapleta pri glavnem padalu,  rezerva pa se bo odprla samodejno na višini 300 metrov, če bo njegova hitrost letenja večje od 22 m/s.
Klub velikemu tveganju Michael pravi, da ga bodo ves čas spremljali po videu in da mu to daje gotovost.

FINANCE
Projekt Michaela Fournierja bo stal 23 milijonov francoskih frankov. Večji delež denarja bodo prispevale vesoljske organizacije. Njim je veliko do tega, da se ta projekt konča uspešno. Po možnosti bi z Michaelovo metodo v prihodnje lahko iz vesolja reševali astronavte.
 
 

V posebni obleki in zaščitni čeladi tehta Michael več kot sto kilogramov. V njegovi obleki bo krožil kisik, da mu med skokom ne bo primanjkovalo zraka.